نقاشی انگشتی کودکان

نقاشی انگشتی و کودکان

هر فعالیتی که به رشد سریع مغزی و یادگیری هرچه بهتر کودکان منجر شود از سوی کارشناسان امور تربیتی به عنوان یک اقدام مثبت و رو به جلو در فرآیند رشد کودک نظر گرفته می‌شود. در واقع کودکانی که در سن پیش‌دبستانی قرار دارند با درگیرشدن در مجموعه‌ای از فعالیت‌ها خود را به بهترین نحو ممکن جهت ورود به محیط آموزشی آماده می‌کنند. نقاشی و بازی با رنگ‌ها از جمله این فعالیت‌هاست و در این میان مدلی از نقاشی کردن که به آن «نقاشی انگشتی» گفته می‌شود از جمله روش‌های تأثیرگذار در شکوفایی ذهنی کودک و در عین حال تقویت فیزیکی بخشهایی از اندام‌های وی محسوب می‌شود.

چندی پیش گروهی از محققان بررسی بی سابقه‌ای درخصوص نقاشی انگشتی کشف شده در یکی از غارهای باستانی فرانسه انجام داده و به نتایج جالب توجهی نیز دست یافتند. آنها دریافتند برخی از این نقاشی‌ها که حدود 13 هزار سال پیش بر دیواره غار نقش بسته‌اند متعلق به کودکانی 2 تا 5 ساله بوده است!

امروزه کمتر والدینی تمایل به نقاشی کردن کودک بر روی دیوار دارند! اما حتی همان والدین نیز از اهمیت و مزایای نقاشی انگشتی برای رشد هرچه بهتر مغز و امور یادگیری کودکانشان آگاه هستند. 

در اینجا برخی مزایای مهم نقاشی انگشتی ذکر شده است:

 • کودک به بهترین شیوه ممکن نکاتی را درباره ترکیب رنگ‌ها آموخته و بدین ترتیب می‌آموزد که با تلفیق چه رنگ‌هایی، چه رنگ‌های جدیدی به دست می‌آید و این همان نکات به ظاهر ساده‌ای است که به طور طبیعی شاید در سال‌های بعدی و در محیط آموزشی فرا بگیرد.
 • همزمان که کودک از نقاشی انگشتی بر روی سطحی مانند کاغذ و حتی دیوار (اگر خیلی خوشبخت باشد) لذت می‌برد به طور ناخواسته حس لامسه خود را نیز تقویت می‌کند. او در حین کشیدن سر انگشتان بر روی سطوح مختلف، درک بهتری از آنها پیدا می‌کند.
 • در نقاشی انگشتی تمامی حواس دخالت دارند، از بینایی گرفته تا شنوایی (صدایی که در حین کشیدن سر انگشت بر روی هر سطح خاصی تولید می‌شود)، لامسه، بویایی و حتی چشایی (البته اگر رنگی که کودک استفاده می‌کند خوراکی باشد!
 • این سبک از نقاشی به تقویت هرچه بیشتر ماهیچه‌های دست و انگشتان کودک منجر می‌شود و این همان محرکی است که برای حرکت بهتر موتور رشد کودک مورد نیاز است.
 • کودکی که یکی از سرگرمی‌های ثابتش نقاشی انگشتی است از هماهنگی خوبی میان حرکت چشم‌ها و عملکرد دست بهره می‌برد و این نکته مهم در آینده به عملکرد بهتر وی در انجام کارهای پیچیده‌تر کمک زیادی می‌کند.
 • درصورتیکه کاغذ نقاشی بر روی زمین گذاشته شود، ماهیچه‌های اصلی دست و بازوی کودک به خوبی تقویت شده و در عین حال تمرکز و کنترل مؤثرتر بر آنها به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد.

 

 • کودکی که همچنان انگشتانی کوچک دارد و توانایی چندان زیادی در استفاده از شانه و مسواک پیدا نکرده، این مهارت‌ها را با استفاده از تکنیک نقاشی انگشتی سریع‌تر می‌آموزد.    
 • دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کودکی که معمولا نقاشی انگشتی انجام می‌دهد بهتر می‌تواند ذهنیات خود را بیان کند.
 • کودک در حین انجام این سبک از نقاشی بر روی «یک فرآیند» متمرکز می‎‌شود تا آن را به خوبی پیش ببرد. در اینجا به نتیجه کار و اینکه چه زمانی پایان می‌یابد توجهی نمی‌شود.
 • از دید کارشناسان امور تربیتی، نقاشی انگشتی نوعی شیوه درمانی است که طی آن کودک احساساتش را بدون استفاده از کلمات بیان می‌کند. از این طریق می‌توان پی به درونیات او برده و درمان مشکلات احتمالی روحی و روانی او را بهتر انجام داد.
 • تحریک و تشویق کودک به بروز خلاقیت و تصویرسازی از جمله مزایای نقاشی انگشتی محسوب می‌شود.
 • کودکانی که در یک مکان نقاشی انگشتی را انجام می‌دهند به بهترین شکل ممکن در یک کار دسته جمعی وارد می‌شوند تا با یاری رساندن به یکدیگر و استفاده از نظرات هم، تصوری زیبا از ذهنیتشان را بروز دهند.
 • کودک چه در صورتی که در کنار سایر کودکان باشد و حتی اگر به تنهایی نقاشی انگشتی را انجام دهد، در حین کار صحبت کرده و درباره رنگ‌ها، ترکیب رنگها، طرحی که ارایه کرده و آنچه که از ابتدا در ذهنش بوده نظر می‌ دهد و بدین ترتیب رشد زبانی او نیز سرعت بیشتری پیدا می‌کند.
 • نقاشی انگشتی به کودک می‌آموزد که می‌تواند محیط را در اختیار خود درآورده و نوعی از اعمال کنترل بر محیط را تجربه کند.
 • و گذشته از هر مزیتی، نقاشی انگشتی شاید در ظاهر با کثیف کاری همراه باشد (البته رنگ‌های انگشتی تأیید شده از ترکیباتی تولید می‌شود که به راحتی با آب شسته شده و در عین حال هیچ خطری نیز برای سلامت پوست کودک به همراه ندارد) اما یکی از لذت‌ بخش‌ترین سرگرمی‌‌های کودکان به شمار می‌آید.

به نقل از نی نی سایت
www.ninisite.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *