خمیر بازی : ماده ای نرم و شکل پذیر است که برای بازی بچه ها در خانه و مدرسه استفاده می شود. خمیر بازی برای اولین بار در امریکا و برای تمیز کردن کاغذ دیواری تولید شد و در دهه ی 1950 میلادی به عنوان وسیله بازی کودکان استفاده گردید . برای بسیاری از کودکان خمیر بازی یا بازی با گل رس اولین تجربه سه بعدی هنری می باشد در هنگام بازی با گل رس یا خمیر بازی انگشتان دست کودک تماس مستقیم با این مواد را دارد و هنگام بازی کودک علایق و رویاهای خود را بروز می دهد کمک به افزایش حس عمقی و لامسه دست -افزایش قدرت و بهبود حرکات ظریف دست و افزایش هما هنگی چشم ودست -افزایش توجه و تمرکز – رها کردن اندروفین در خون و کمک به بهبود سیستم ایمنی و گردش خون- پرورش قوه ابتکار و خلاقیت -پرورش قوه تخیل و تفکر – افزایش اعتماد به نفس – کنترل استرس و ایجاد امنیت و ارامش از فواید بازی با خمیر است.

خمیر بازی ابزاری است که همواره برای کودکان جذاب و سرگرم کننده بوده وهست.

رنگ های گوناگون این اسباب بازی که می توان آن را به هر شکل دلخواه درآورد، خراب کرد، دوباره ساخت و ساعت ها با آن سرگرم شد از ویژگی های خمیر بازی است.
خمیر بازی جدا از سرگرمی برای کودکان سود نیز دارد.
–  ماهیچه های دست کودک هنگام بازی با خمیر ورزیده تر می شود و مداد دست گرفتن و نوشتن را برای او ساده تر می کند.
– خلاقیت کودکان مرز و محدوه ای نمی شناسد و خمیر بازی وسیله ای است که پا به پای تخیل کودک پیش می رود و آن را پرورش می دهد. با خمیر بازی تقریبا هر چیزی می توان ساخت با این خوبی که کودک می تواند بارها و بارها چیزی را بسازد، خراب کند و دوباره شکل تازه ای به آن بدهد .
– خمیر بازی وسیله خوبی است برای کودک تا رنگ ها را بشناسد و با کنار هم قرار دادن آن ها ترکیب های تازه ای بوجود آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *