• مارکازیت

یکی از واژه های متداول است که امروزه در بخش جواهرات استفاده می شود. مارکازیت یکی از نگین های پرکاربرد در ساخت زیورآلات و ساخت انواع ساعت می باشد که زیبایی و درخشندگی فوق العاده ای دارد.

نگین مارکازیت اغلب بر روی زیورآلات طرح طلا روس و یا ساعت های نقره استفاده می شود.

  • مارکازیت چیست و چه ساختاری دارد؟

مارکازیت معدنی را به نام پیریت آهن سفید یا سولفید آهن (fes2)  می شناسند. این ماده معدنی دارای ساختاری بلورین است  و از لحاظ ساختار از پیریت و سولفید آهن با ساختاری مکعبی ساخته شده است.

مارکازیت نسبت به پیریت سبک تر است و در نتیجه شکننده تر می باشد. این ماده معدنی دارای درخشش فلزی می باشد و رنگی بین زرد کمرنگ تا قهوه ای تیره را دارا می باشد ولی اغلب رنگی که ما با آن آشنا هستیم رنگ نقره ای مایل به مشکی است که در بخش زیورآلات و جواهرات استفاده می شود.

مارکازیت به دلیل ساختی بالا به وسیله چاقو خراش برنمیدارد و این یک ویژگی بارز برای این ماده معدنی است. ن

کته مهمی که باید همواره در نظر گرفت این است که در جواهر سازی پیریت را به نام مارکازیت می شناسند و جواهرات مارکازیت اغلب از پیریت ساخته شده اند و از از مارکازیت معدنی نمی باشند.

در قرون وسطی از کلمه مارکازیت هم برای پیریت و هم برای مارکازیت معدنی استفاده می شده است که تا باه حال نیز ادامه دارد و بعضی افراد برای پیریت و مارکازیت معدنی از عبارت یکسانی استفاده می کنند این در حالی است که در جواهر سازی به دلیل شکننده بودن امکان استفاده از مارکازیت معدنی وجود ندارد.

مارکازیت می تواند به عنوان یک ماده اولیه و یا یک ماده ثانویه تشکیل شود . مارکازیت تحت شرایط بسیار اسیدی و در دمای پایین تشکیل می شود .

این ماده معدنی در سنگ های رسوبی( شیل، سنگ آهک و زغال سنگ) و همچنین در رگه های هیدروترمال با درجه حرارت پایین شکل میگیرد.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *