حرز امام جواد (علیه السلام) و آثار آن 

معروف ترین حرز برای دفع بلایای زمینی و آسمانی حرز امام جواد (ع) است. امام جواد (ع) درباره این حرز می فرمایند: خود را به این دعا، حرز کن که اگر همه اهل زمین علیه تو قیام کنند، از همه آنها ایمن باشی.

کاربرد حرز امام جواد (ع)

با توجه به متن حرز امام جواد (ع) می توان به این نتیجه رسید که این دعا برای رفع بلاهای زیر کاربرد دارد:

1- دور شدن نگاه و زبان سوء دشمن

2- دفع شرور مردم و سلاطین و شیاطین و جنیان و غولان

3- دفع چشم زخم

4- دفع سحر و جادو

5- حفظ از فریب و دشمنی و حیله

6- حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن

7- حفظ آبرو

8- حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن

9- حفظ از بیماری و ناخوشی و آزار

10- حفظ از فقر و گرسنگی و عطش

11- حفظ از وسوسه

12- حفظ از نقصان در دین و معیشت در زندگی

و…

روایات حرز امام جواد (ع)

سید بن طاووس (رحمه الله):

بزرگترین راوی در بین راویان حدیث حرز امام جواد (ع) سید بن طاووس است که بزرگانی همچون علامه مجلسی در بحارالانوار این حدیث را از وی نقل می­کنند. این عالم دارای بزرگترین درجه زهد و تقوا بوده و در شأنش همین بس که باب ملاقات با امام زمان (عج) برای او باز بوده و ارتباط و اتصال مستقیم با حضرت داشته است ( به نقل از محدث بزرگ شیخ عباس قمی).

حدیث حرز امام جواد (ع) راویان زیادی دارد و مؤلفان زیادی به این حدیث پرداخته اند که حتی تالیفاتی مستقل در این باب همچون آداب حرزالجواد (ع) توسط محمد بن حسین علی شوشتری یکی از عالمان سده دوازدهم و نواده عبدالله حسین تستری نوشته شده است.

خلاصه حدیث حرز امام جواد (ع):

حکیمه خاتون عمه امام حسن عسگری (ع) ازام فضل همسر امام جواد (ع) نقل می­کند: «روزی نشسته بودم که زن جوانی وارد شد و گفت: من زن همسرت هستم. غیرت زنانه غیر قابل تحملی مرا فرا گرفت. وقتی آن زن رفت نزد پدرم (مامون) رفتم و داستان را در حالی که مست لایعقل بود بدو گفتم. شمشیری برداشت و راهی خانه حضرت شد و گفت به خدا او را می کشم. از کار خود پشیمان شدم و به دنبال او رفتم تا این که پدرم بر ایشان وارد شد و چنان با شمشیر بر او زد که بدنش پاره پاره شد. صبح نزد پدرم رفتم و به او گفتم: می دانی دیشب ابن الرضا را کشتی؟ پدرم از روی ناباوری، غلام خود را صدا زد و بعد از آن که او هم حرف مرا تایید کرد، وی را به خانه امام فرستاد تا از حضرت خبر بگیرد. غلام برگشت و مژده سلامتی امام را به پدرم داد؛ سپس مامون به دیدار امام رفت و پس از صحبت فراوان حضرت به پدرم فرمودند: نزد من دعایی است که با آن خودت را از بدی ها و بلایا حفظ کن. همچنان که دیشب مرا از شر تو نگاه داشت و اگر لشکرهای روم و ترک را ملاقات کنی و همگی به همراه جمیع اهل زمین علیه تو جمع شوند به تو بدی نرسد و از همه آنها ایمن باشی.

سیدبن طاووس در ادامه می­گوید: روایت است که مامون به برکت این حرز با روم جنگید و در همه جنگها پیروز شد و هیچ گاه این حرز را از خود دور نمی ساخت.

آثار حرز امام جواد (ع)

الف) دفع بلایا:

در بین ادعیه و احراز، مشهورترین حرز برای دفع بلا حرز امام جواد است. با توجه به متن حرز شاید بتوان از مصادیق دفع بلا مواردی را نام برد از جمله: دور شدن نگاه و زبان سوء دشمنان؛ دفع شرور مردم، سلاطین، شیاطین، جنیان و غولان؛ حفظ از فریب و دشمنی و حیله؛ حفظ از جراحت و فساد و غرق شدن و هلاکت و شکست خوردن؛ حفظ آبرو؛ حفظ از قتل و انتقام و قطع شدن؛ حفظ از بیماری و ناخوشی و آزار؛ حفظ از فقر و گرسنگی و عطش؛ حفظ از وسوسه؛ حفظ از نقصان در دین و معیشت زندگی و …

ب) دفع چشم زخم:

امام صادق (ع) «اگر نبش قبر برای شما ممکن بود و علت مرگها را میفهمیدید برای شما آشکار می شد که علت بیشتر مرگها چشم زخم است» و همچنین از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است: «که چشم زخم مرد را در قبر و شتر را در دیگ قرار می­ دهد». یکی از مهم ترین اثرهای این حرز در دفع چشم زخم تجربه شده است.

ج) دفع سحر و جادو:

شیخ بهایی در تعرییف سحر این چنین می گوید: تمزیج قوای عالیه فعاله با سافله منفعله سحر می­باشد. و علامه مجلسی در مورد تاثیر سحر می­گوید: آنچه برای ما از آیات و روایات معلوم شد این است که برای سحر یک نوع تاثیر آن هم در بعضی از اشخاص و ابدان است مثل ایجاد دوستی و عداوت و اندوه و شادی (بحار ج 60 ص 31). و همچنین می گوید: سحر به عوذات (دعاهای مأثور حرز امام جواد (ع)) و آیات و توکل به خدا دفع می شوند (بحار ج 60 ص 41).

ایت الله بهجت می فرمایند: «برای جلوگیری از چشم زخم یا باطل شدن سحر همراه داشتن حرز امام جواد (ع) مفید است». (گوهرهای حکیمانه ص 13).

داستان شریف مکه و مرحوم شیخ فضل الله نوری (رحمه الله) و آقا شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی) (رحمه الله)

زمانی شریف حسین، شریف مکه مریض می­شود، مرحئم شیخ فضل الله نوری از آقا شیخ حسنعلی اصفهانی (نخودکی) درخواست راه علاج و شفای او را می­کند. ایشان به مرحوم نوری خرمایی می­دهد که برای او ببرد. وی آن را می خورد و خوب می شود. شریف هر دو را به میهمانی دعوت میکند ولی مرحوم شیخ حسن علی نمی رود و  مرحوم نوری دعوت او را اجابت می کند و نزد شریف حسین می رود. شریف از ایشان درخواست می نمیاد که از من چیزی بخواهید. مرحوم نوری برای دعای حرز حضرت امام جواد (ع) که باید بر پوست اهوی شش ماهه ی  تهامه نوشته شود خیلی اهمیت می داده، لذا یک آهوی شش ماهه درخواست می کند. شریف هم شانزده تا از همان نوع درخواستی می فرستد و ایشان سه تا از آن را بر می دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *